Kłopotliwy, nierzetelny najemca – czy można się przed nim bronić?

Kłopotliwy, nierzetelny najemca – czy można się przed nim bronić?

Wynajmowanie nieruchomości może być sposobem na dodatkowy zarobek. Coraz więcej Polaków decyduje się na taki krok, choć też spora część z nich kupuje lokale do samodzielnego zamieszkania i rezygnuje z wynajmu, ze względu na wysokie koszta. W Niemczech niemal połowa obywateli wynajmuje mieszkania, gdyż jest to tańsze i mniej zobowiązujące, aniżeli kupno. W Polsce jest to ok 3-5 % ludzi.

Wynajem bywa ryzykowny

Wynajem mieszkania jest opłacalny, nawet jeśli decydujemy się kupić lokal wyłącznie do tego celu. Właściwie spłacamy wówczas ratę z zysków, jakie płynął z wynajmu. Można tak prosperować długie lata, po czym mieszkanie, po spłaceniu kredytu jet praktycznie nasze i to niemal za darmo. Jest to jednak bardzo optymistyczny scenariusz, a w praktyce bywa czasem inaczej. Zdarzają się bowiem kłopotliwi i nieuczciwi najemcy, którzy po miesiącu przestają płacić czynsz, dodatkowo oznajmiając nam, że się nie wyprowadzą. Co wówczas zrobić? Jesteśmy w trudnej sytuacji, jeśli wynajmowaliśmy mieszkanie „na czarno”, ponieważ mamy organiczne środki działania, a kto wie czy nie będziemy musieli jeszcze stawić czoła urzędowi skarbowemu, który z pewnością będzie chciał nałożyć na nas karę. Warto więc wcześniej zadbać o podpisanie umowy najmu i to w formie umowy najmu okazjonalnego.

Umowy wynajmu

Jeśli podpisaliśmy z najemcą umowę najmu zwykłego, wówczas możemy mieć prawdziwe kłopoty z najemcą naszego lokalu. Po pierwsze, powinniśmy wypowiedzieć umowę, ale można tego dokonać dopiero wówczas, gdy wynajmujący nie płaci czynszu minimum dwa miesiące. Konieczne jest także nadanie najemcy czasu do zapłaty. Formalnie dopiero wtedy możliwie jest wypowiedzenie umowy najmu. Nieuczciwy mieszkaniec wciąż jednak nie zamierza się wyprowadzić, wówczas sprawa trafia do sądu, aby mogła się rozpocząć procedura eksmisji. Następnie konieczne jest wskazanie mieszkania socjalnego lub tymczasowego. Wszystko to jest niestety bardzo długotrwałe, podczas gdy właściciel mieszkania boryka się z długami związanymi z brakiem opłacanego czynszu.

Umowa okazjonalna

Jednym z rozwiązań jest więc podpisanie umowy wynajmuj okazjonalnego. W tym celu koniecznie należy się zgłosić do notariusza, gdzie za opłatą obie strony podpisują taki dokument. Najemca ma przy tym obowiązek wskazania lokalu zastępczego, w jakim ewentualnie mógłby zamieszkać. W razie gdy nie będzie płacił, właściciel po siedmiu dniach wzywa go do opuszczenia lokalu jednocześnie wypowiadając mu umowę. Konieczne jest też uzyskanie w sądzie klauzuli wykonalności do aktu notarialnego z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji i teoretycznie gotowe. Następnie może już wkroczyć komornik z policją, jacy grzecznie wyproszą nieuczciwego najemcę z naszego lokalu. Wciąż jednak jesteśmy stratni na nieopłaconym czynszu, dlatego ryzyko wynajmu, jak się okazuje, może być dość wysokie. Czasem wystarczy tylko przedstawienie takiej procedury działania przed rozpoczęciem najmuj, co selekcjonuje ewentualnych zainteresowanych.