Co musisz wiedzieć, zanim wynajmiesz komuś mieszkanie?

Co musisz wiedzieć, zanim wynajmiesz komuś mieszkanie?

Rola najemcy nie jest łatwa. Większość myśli, że oferowanie mieszkań na wynajem to bardzo dobry interes. Tak jest w rzeczywistości, ze względu na duży zwrot inwestycji, aczkolwiek tylko wtedy, gdy znamy zasady najmu lub powierzamy to zadanie profesjonalnym biurom nieruchomości. Wówczas nie musimy się martwić o wszelkie szczegóły prawne, a za niewielką opłatą zostajemy zwolnieni z obowiązku czuwania nad najmem. O czym warto pamiętać, jeśli jednak decydujemy się działać na własną rękę?

Sprawdź tożsamość najemcy

W pierwszej kolejności zapoznaj się z dokumentem osoby, której wynajmiesz mieszkanie. Najlepiej sprawdzić dwa dokumenty ze zdjęciem, na przykład prawo jazdy i dowód osobisty. Jeśli współpracujemy z biurem nieruchomości, to jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, ponieważ mają oni dostęp także do zastrzeżonych informacji.

Wypłacalność

Musimy mieć pewność, że najemca jest całkowicie wypłacalny i będzie regulował swoje wierzytelności w terminie. W tym celu możemy go poprosić o dokumenty z działu kadr miejsca zatrudnienia, dowiadując się czy pracuje i na jaką umowę. Nie bójmy się pytać i żądać zaświadczenia o dochodach i zatrudnieniu, a nawet raportu z Biura Informacji Kredytowej, ponieważ mamy do tego prawo. To samo dotyczy sytuacji, gdy wynajmujemy lokal studentom. Wówczas za ich wypłacalność są odpowiedzialni rodzice.

Precyzyjne sformułowanie umowy

Poświećmy sporo czasu na sprecyzowane punktów umowy oraz dokładne ich przeanalizowanie z najemcą. Bardzo ważne jest, aby zawrzeć w niej sytuację nie płacenia należności w terminie oraz możliwe konsekwencje. Ponadto trzeba zaznaczyć gdzie mają być wpłacane pieniądze i w jakim dokładnie dniu miesiąca. Istnieje także więcej dodatkowych zapisów, jakie należy uwzględnić podczas formułowania umowy najmu. Dobrze jest się w tym celu skontaktować z prawnikiem. Można się bowiem zabezpieczyć na ewentualność wszelkich problemów. Od kilku lat pojawił się nowy rodzaj umowy, czyli najem okazjonalny, który strzeże interesów najemcy.

Koszty napraw oraz ustalenie kaucji

Przed wynajmem konieczne jest ustalenie kwoty kaucji, czyli należności, która wpłacana jest na początku ewentualnego nieuregulowania należności przez najemcę lub kosztów napraw i remontów po jego wyprowadzce. Zwykle jest to dwukrotność kwoty za najem i zależy od umowy pomiędzy obiema stronami.

Opłaty za media

Opłaty za użytkowaniu mediów, czyli prądu, gazu, ogrzewania lub telewizji zwykle opłaca najemca. Raczej nie decydujmy się samodzielnie regulować tych rachunków, ponieważ łatwo na tym stracić. Spiszmy na początku wszystkie liczniki, bo łatwiej będzie później obliczyć należność.

Sprawowanie kontroli

Kontrola naszego mieszkania i poczynań lokatorów jest dość istotna, aczkolwiek nie można z tym przesadzić, ponieważ będą się czuć inwigilowani. Warto polecić to zadanie sąsiadom, którzy od czasu do czasu zerknął na drzwi twojego mieszkania. To tylko delikatne trzymanie ręki na pulsie, które może nas uchronić przed problemami.